20 Haziran 2015 Cumartesi

Led Ekran Görüntü Tazeleme

Led ekran sistemlerinde görünte tazeleme görüntünün yenlenmesi anlamına gelmektedir. görüntü yenileme hızı ne kada yüksek olursa led ekranın görüntü tazeleme kalitesinin iyi olması anlamına gelir.

 


Led ekranlarda iki önemli parametre vardır bunlar tazeleme parametresi ve görüntüleme paremetresidir.Resim parametresi bir saniyede led ekranda gösterilen resim sayısıdır. resim parametresi normal telvizyon ekranında saniyede 25 ile 30 resim olurken bilgisayar ekranında 60 kare/saniyedir.Mesala televizyonda seyredilen bir videoyu bilgisayarda seyrettiğimizde aynı resim bilgisayara uygun hale gelmesi için birden fazla gösterimi olur 60 kare/ saniyeye tamamlanır. Biz led ekran yada bilgisayara baktıgımızda15 kare / saniye olan bir video yada resmi kesintisiz görürüz bunun altında görüntü olan led ekran sistemlerinde kesik kesik görüntü görürüz. yani buda demek oluyor ki bir led ekranın görüntüleme parametresi 15kare/saniyeden daha yüksek olmalı. Eğer ki led ekran sistemlerinde görüntü paremetresi düşük olursa kesik keşik bir görüntü elde edilir. led ekran sistemlerindeki görüntü parametresinin standart ölcüde olması kesintisiz ve akıcı bir video izlenmesini saglar.
Tazeleme parametresi ise her resmin ekranda cizilme sayısıdır. led ekranda tek bir görüntü bile olsa o görüntü tazeleme parametresi kadar ekranda defalarca görüntülenir.Televizyonlarda tazeleme paremetresi 100 veya 200 hertz dir led ekran sistemlerinde bu deger 400 hertz civarındadır. yenimodel led ekranlarda tazeleme paremetresi 9000 hertz gibi değerler kolaylıkla elde edilmektedir. Led ekran sistemlerinde yüksek tazeleme paremetresi cok iyi gibi görünse de led ekranın parlaklığın azalmasına neden olduğu için çok sağlıklı değildir. Yüksek tazeleme parametresi için led ekran donanımının bu paremetreleri kaldırabilecek yapıda olması gerekir yoksa led ekran görüntüsünde değişik ve anlamsız çizğiler oluşur.
Gerek görüntü paremetresi gerekse tazeleme parametresinin led ekran sistemlerinde kaliteli bir sunum için cok önemli olduğunun bilinçinde olan freeled teknik ve imalat ekibimiz bu kriterlere uygun led ekranlar üreterek müşterilerinin hizmetine sunmaya devam etmektedir.
Freeled elektronik olarak freeled markalı olarak ürettiğimiz led ekran sistemlerini tercih ettiğiniz için teskkür ederim.

Blog Yazarı Müjgan BAHAR