03 Kasım 2015 Salı

RCG Dosyası Nedir

rcg dosyası

RCG Dosyası Nedir?


RCG dosyası led ekran kontrol kartına yüklenen akıllı kurulum dosyalarıdır. RGB Led panel ile üretilen led ekran için akıcı ve düzgün görüntü gösterimini sağlayan RCG dosyaları led ekran oluşturan panelin çözünürlüğüne göre uzman teknisyenler tarafından oluşturulur.
 

 

RCG Dosyası Ne İşe Yarar?


Led ekran sisteminde kontrol merkezi olarak kullanılan led kontrol kartı üzerindeki çip, bir çok çözünürlükteki RGB panele uygun olması için RCG dosyası yüklenmemiş olarak tasarlanmıştır. Çip içerisinde paneli tanıyacak herhangi bir veri olmadığı için ekran üzerinde bulunan panelleri sırasıyla yakmaktadır, RCG verisi Led Studio gibi bir yazılım kullanılarak led kontrol kartına bağlı olan RGB led panelin yapısına göre programlanır ve led kontrol kartı çipine yüklenir bu sayede kart istenilen panele RCG dosyasında belirlenen özelliklere göre veri gönderimi sağlar. Kısaca eğer RCG dosyanız kullandığınız led ekrana uyum sağlamıyorsa, istenilen görüntünün istenilen kalitede alınması mümkün değildir.
 

RCG Dosyası Nasıl Hazırlanır?


Led Ekran, üretimi tamamlandıktan sonra ekranda kullanılan panel tipine ve sayısına göre bir teknisyen tarafından led kontrol kartı seçilir, seçilen kartın özelliğine göre Led Studio gibi bir yazılım aracılığı ile yazılım uzmanı bir teknisyen tarafından istenilen kalitede görüntü elde edilene kadar RCG dosyası denemeleri yapılır.


RCG dosyasını hazırlayacak olan teknik bilgiye sahip kişi sayısı Türkiye genelinde oldukça azdır, biz Freeled Elektronik olarak, ürettiğimiz led ekranların kontrol kartı RCG dosyalarını kendi bünyemizde çalıştırdığımız uzman teknisyenlere hazırlatıyoruz.
 

RCG Dosyası ile İlgili Oluşabilecek Sorunlar?


RCG dosyası kart üzerine farklı bir RCG dosyası gönderilmeden değişmez yada bozulmazlar, çok nadiren ani elektrik kesintileri ile alakalı bazı sorunlar olabilir, kullandığınız ekranda kullanılan RGB panele uygun RCG dosyasını indirebileceğiniz internet siteleri mevcut ancak Freeled marka bir ekran kullanıyorsanız teknik ekibimizin desteğini almanızı öneririz.

Blog Yazarı Müjgan BAHAR