Led Ekran Garantisi

Türkiye’deki kanunlara göre tüketiciye teslim edilen ürünün garantisi, ürünün teslim edilmesinin ardından başlar ve bu süre en az 2 yıldır. Malın arızalanması gibi durumlar söz konusu olduğunda, kanuna göre tamir süresi en çok 30 iş günüdür. Led ekranlar içinde bu garanti koşulları imalatçı-üretici ve ithalatçı firmalar içinde geçerlidir ve uygulanması zorunludur.

Tüketici Hakları Derneği Yazısı

Tüketicinin Dikkat Etmesi Gereken Konular;

Dış veya iç ortamda çalışacak endüstriyel bir led ekran satın aldığınızda, ürün için düzenlenmiş olan faturanın garanti belgesi yerine geçmediği konusuna dikkat ederek, satın alınmış olan ürün için üretici-imalatçı veya ithalatçı firmadan satın aldığınız ürüne ilişkin ayrıca garanti belgesinin istemeniz gerekmektedir.

Türkiye’de satılan dış veya iç ortamda çalışan ekranlar endüstriyel yapıdadır. Ev elektroniğine göre daha dayanıklı üretilmiş olmasına rağmen ürünler arızalanabilir. Arıza durumlarda üretici veya ithalatçı firmadan destek alabilirsiniz, ancak endüstriyel ekranlar genellikle yapıları gereği taşınamaz olması gerekçesi ile ürünü satın aldığınız firma ile yerinde servis anlaşması yapmanız gerekmektedir. Ürünün sorunlarının garanti kapsamında giderilmesi açısından firma değişen bileşenler için sizden ücret talep edemez ancak çoğu durumda yerinde servis ücretli bir iştir.

Endüstriyel ekranlar görselleri oynatırken tıpkı ev tipi TV-ler gibi tek parça görüntüler oluştururlar ancak çalışma yapısı ve üretim şekli ev tipi TV-lere göre çok farklıdır. Örneğin: ekranın belli bir alanında ölü piksel hatası, kontrol kartı hatası yada kablo kaynaklı hatalar meydana gelebilir, bu durumda ekranın tamamının yenilenmesi gerekmez arızalı parça değiştirildiğinde ekran yine bir bütün olarak çalışacaktır.

100.000 Saatlik Led Ömrü

Led ömrü endüstride belli standartlarla ölçülür örneğin; L70 bir ledin ömrünü ifade eder bu standardı biraz açacak olursak, bir led’in ilk ışık çıktısının ardından ışığın şiddetinin zamanla %70’in altına düştüğünde ledin ömrünün bittiğini var sayan bir ifadedir LM-80 ise ışık şiddetinin ne kadar sürede %70’in altına düştüğünün ölçülmesini sağlayan bir ölçüm standartıdır.

100.000 saatlik led ömrü olan bir ledin öncelikli olarak tek başına çalışmadığını anlamak gereklidir, led düşük akımla çalışan bir üründür ve led ekran modüllerinde kullanılan ledler 5v- doğru akım ile çalışır. Bir led ekran ürünün garanti süresinin led ömrü olan 100.000 saatlik led ömrüne göre belirlenmesi bu durumda doğru olmaz buna göre örneğin Türkiye piyasasında satılan yarı dış mekan modüllerle toplanmış totem için hazırlanmış bir kabin genellikle ön yüzünden IP65 korumaya sahiptir, bu durumda led ekran aşırı ısınması, kabinin arka yüzünde oluşan sıvı teması yada korozyon gibi etkenler satın almış olduğunuz ürünün ömrünün kısalmasına neden olabilir.

2 Yıldan Daha Fazla Garanti Süresi

Eğer tüketici satın almayı düşündüğü üründe 2 yıldan daha fazla garanti süresi istiyorsa, satın alacağı ürünün bazı bileşenlerinin değişmesi gerekmektedir, bu durumda normal ürün seçilmesi ile 2 yıllık garanti süresinin uzatılmasının beklenmesi hayalden öteye gitmez.

Led diyotunun 100.000 saat çalışabilmesi diğer bileşenlerinde aynı süre çalışacağı anlamına gelmez bu sürenin uzatılması led modülün PCB plakasından led diyotun maskelenmesi aşamasında kullanılan bileşenin hangi kalitede üretildiği konusu çok önemlidir, ayrıca ürüne güç sağlayacak olan adaptör ve kontrol sisteminin de seçimi çok önemlidir, tüm bunlara ek olarak led ekran kabini ve kabinin toplandığı ortam şartlarda ürünün kalitesinde oldukça önemli etkileri vardır, son olarak üretici seçimi de bu durumda çok etkili olacaktır, ürününün seçimi hakkında üreticinin sizi yönlendirmesi 2 yıldan daha fazla garanti süresi verdiği ve hala aktif çalışan ürünleri referans gösterebilmesi çok önemlidir.

Freeled Led Ekran Garantisi

Freeled fabrikasından çıkan her led ekran ürünü müşteriye teslim edilmesinin ardından üretim hatalarına karşı 2 yıl garantilidir, çoğu durumda Freeled fabrikasında üretilmiş olan led ekran garantisini yerinde servis hizmetini de kapsamaktadır, müşterilerimiz bizden led ekran ürünü aldıklarında genellikle aynı anda yerinde servis hizmetini de hiç bir ücret ödemeden satın almış olurlar, ayrıca servis hizmeti genellikle 30 iş gününü bulmaz ürünlerin tamir edilmesi müşterilerimiz ile yapmış olduğumuz plana göre servis hizmetinin başlamasının ardından genellikle en geç 1 iş gününde ve yerinde çözülür.

Tamamlanmış Projelerimiz

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir